GYIK

Melyek a minőségirányítás legfontosabb szabványai:

MSZ EN ISO 9000:2015 - Minőségirányítási rendszerek. Alapok és szótár

MSZ EN ISO 9001:2015 - Minőségirányítási rendszerek. Követelmények

MSZ EN ISO 9004:2018 - Útmutató a tartós siker eléréséhez

Melyik szabvány alapján lehet minőségirányítási rendszert tanúsítani?

Legelterjedtebb az ISO 9001-es tanúsítás, de fontos tudni, hogy vannak ágazati szabványok is.

 

Lehet-e már az új ISO 9001:2015 szabvány alapján minőségirányítási rendszert tanúsítani?

Igen.

 

Ki tanúsíthat irányítási rendszert?

Akkreditált tanúsító szervezetek végezhetnek irányítási rendszer tanúsítást. Sajnos időről-időre feltűnnek nem akkreditált szervezetek is, újabban “akár ingyen is kínálnak” tanúsítványt. Vigyázat: ezen tanúsítványok mögött nincs akkreditálási elismertség, a piacon pl. üzleti tárgyalásoknál, pályazatoknál értéktelenek.

Az akkreditálást Magyarországon a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) végzi az MSZ EN ISO/IEC 17021-1:2016-es szabvány alapján.

 

Meddig érvényes egy tanúsítvány?

A tanúsítvány a tanúsítási döntéstől számítva 36 hónapig érvényes amennyiben az évenként esedékes felügyeleti auditokat sikeresen lefolytatták.

 

Mikor kell felügyeleti auditot tartani?

A kezdeti tanúsítás utolsó napjától számított 12 hónapon belül az 1., 24 hónapon belül a 2. felügyeleti auditot le kell folytatni.

 

Mit kell tartalmaznia és mikor „jó” egy minőségirányítási kézikönyv?

ISO 9001:2015 szabvány követelményei jelentősen változtak a dokumentált információk tekintetében is. Általános esetben az mondható, hogy a minőségirányítási rendszer dokumentálásának mértéke illeszkedjen a szervezet nagyságához és tevékenységéhez, a folyamatok bonyolultságához és kölcsönhatásaikhoz, valamint a személyzet felkészültségéhez.

 

Kell-e valamennyi folyamathoz eljárást készíteni?

Az ISO 9001:2015 szabvány követelményei ezen a területen is jelentősen változtak. A dokumentálandó eljárásokról a szervezet dönt a szervezet nagysága és tevékenysége, a folyamatok bonyolultsága és kölcsönhatása, valamint a személyzet felkészültségének a függvényében. ISO 9001:2008 szabvány 6 kötelezően dokumentálandó eljárást vár el (dokumentumok kezelése, feljegyzések kezelése, nemmegfelelő termék kezelése, belső auditok, helyesbítő tevékenység, megelőző tevékenység), továbbá valamennyi olyan folyamatot dokumentált eljárásban célszerű szabályozni, melyek bonyolultsága és kölcsönhatása ez indokolttá teszi (l. még ISO 9001:2008 szabvány 0.2. pontja, Folyamatszemléletű megközelítés, 4.1. pontja Általános követelmények).

 

Az auditorok szakmailag felkészültek és gyakorlottak?

A QT-CERT Tanúsító és Minőségfejlesztő Kft.-nél biztosan. Az auditorok kiválasztását, képzését, továbbképzését, szakmai gyakorlatát, kompetenciakövetelmények meghatározását az MSZ EN ISO/IEC 17021-1:2016 és az MSZ EN ISO/IEC TS 17021-3:2014 szabványok követelményei alapján szabályoztuk. Alapvető szabály a QT-CERT Kft.-nél, hogy az auditoroknak felsőfokú végzettséggel, szakterületükön legalább 5 éves szakmai gyakorlattal, regisztrált auditori képzettséggel, minőségirányításban naprakész, kiváló ismeretekkel kell rendelkezniük

Kapcsolat
Cím: 3527 Miskolc, József Attila u. 57
Tel.: 46/900 075
E-mail címeink

Információ: qt-cert@qt-cert.hu
Információ: info@qt-cert.hu